Katupölykausi on käynnissä – ilmanlaatu heikentynyt monin paikoin

Ilmanlaatu on ollut Suomessa viimeisen viikon ajan monin paikoin välttävä tai huono, hetkittäin jopa erittäin huono. Ilmanlaadun heikentyminen johtuu pääosin katupölystä.

Kevään eteneminen ja aurinkoinen, kuiva sää on tuonut mukanaan jokavuotisen katupölykauden. Viikonloppuna korkeita katupölypitoisuuksia mitattiin laajalti Etelä- ja Keski-Suomen kaupungeissa etenkin vilkkaiden teiden läheisyydessä. Ilmanlaatu oli monin paikoin välttävä, ajoittain myös erittäin huono.

“Perjantai-iltana mitattiin vuoden korkeimmat katupölypitoisuudet, ja katupöly heikentää ilmanlaatua monin paikoin myös alkavalla viikolla”, sanoo tutkija Katriina Kyllönen Ilmatieteen laitokselta.

Pahin tilanne on tyypillisesti ruuhka-aikoina vilkkaasti liikennöidyillä katuosuuksilla. Ilmanlaatu voi parantua nopeasti, kun siirrytään kauemmas pölyävästä kadusta tai väylästä; esimerkiksi hiljaisemmilla sivukaduilla ilma on puhtaampaa.

Yleisesti pölytilanne helpottuu katujen puhdistuksen edetessä sekä sateiden puhdistaessa ilmaa. Poutainen, kuiva ja tuulinen sää pahentaa katupölytilannetta, sateet puolestaan puhdistavat ilmaa tehokkaasti.

Lue koko tiedote ilmatieteen laitoksen sivuilta.

Lue uutinen Ylen sivuilta.

Scroll to Top